تور وان

  • تور وان،تبریز،خیابان ارتش جنوبی، ابتدای پاستور جدید
  • 04135531162
  • 09903806607
  • info@ststour.com

رای دهی: 0 / 5

غیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستارهغیر فعال سازی ستاره
 

جشنواره پنیر لیقوان

 

لیقوان یکی از روستاهای آذربایجان شرقی است که با پنیرهای قالبی خوشمزه و منحصر به فرد خود شهرت فراوانی دارد.روستای زیبای لیقوان در کنار رودخانه مهران و کوه های سهند قرار گرفته است.دره سرسبز لیقوان به «دره بهشت» معروف است این دره دارای آب و هوای کوهستانی و خنک  بوده و آب گرم معروفی نیز دارد.

lighvan2

 

این روستای زیبا دارای آب های گرم هایی است که از دامنه های سهند و در اثر آتشفشان های آن شکل گرفته است. لیقوان متعلق به «حاج  احتشام الدوله لیقوانی» بوده و معماری خانه اربابی روستا از نوع قاجاری بود که به تازگی توسط میراث فرهنگی استان بازسازی شده است. روستای لیقوان حالت پلکانی داشته و جز روستاهای خاص و منحصر به فرد استان است. آب گرم ایسی سو،در جنوب شرقی روستا و در کنار رودخانه لیقوان قرار گرفته که بنا به گفته ها و تجارب مردم در رفع نارسایی های گوارشی مؤثراست.

 lighvan2

در منطقه لیقوان حدود 10 کارخانه پنیرسازی وجود دارد که همواره فعال بوده و هر سال حدود صد ها تن پنیر از شیرتازه و خالص گوسفندان محلی تولید می شود و به سراسر استان آذربایجان شرقی و تهران صادر می شود ، همچنین چندسالی است که جشنواره ای به نام «پنیر لیقوان» با هدف معرفی مناطق گردشگری دامنه سهند و لیقوان در روستای لیقوان برگزار می شود.

lighvan1

tabriz tour