تور وان

بازار سنتی تبریز

بازار بزرگ تبریز یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده ایران و آسیا با تیمچه ها و سراها و کاروانسراهای متعدد از اقتدار و رونق تجارت گذشته های دور و نزدیک حکایت می کند.اگر بخواهیم بازار تبریز را از گذشته های دور تا حال بررسی کنیم لازم است ابتدا علل پر رونق بودن این بازار را که زمانی یکی از معروفترین بازارهای آسیا بوده بدانیم و سپس نظر جهانگردان و سیاحان و نویسندگان را ذکر کرده، به اهمیت آن پی ببریم. جاده ابریشم از چین و ماوراء چین تا تبریز ادامه داشته و شهر تبریز را به چهار راه ارتباطی عمده ای تبدیل کرده و تجارت جاده ابریشم به استانبول و کشورهای اروپایی را از طرفی به قفقاز و ماوراء قفقاز و از سویی به بصره و کشورهای عربی و خاورمیانه برقرار نمود.

وجود بازارچه های بخصوص برای اتباع کشورهای خارجی در تبریز، واقع بودن این شهر در مسیر جاده ابریشم را اثبات می کند.

بازار بزرگ تبریز تشکیل شده از بازارچه ها و سراهای مختلف می باشد که در زیر خلاصه ای از بازارچه های معروف را ذکر میکنیم.

بازار امیر

یکی از پر رونق ترین بازارهاست، بانی این بازار میرزا محمدخان امیرنظام زنگنه است. پدر وی شیخعلی خان سمت وزارت شاه سلیمان را داشت و جدش علی بیگ، میر آخور شاه صفی بود. میرزا محمد خان در زمان نایب السلطنه عباس میرزا به تبریز آمد، موردعنایت و حمایت نایب السلطنه واقع شد و به امیر نظامی رسید. در سال 1253 ه.ق هنگام ورود ناصر الدین میرزا ولیعهد قاجار به تبریز نیز کارگزاری امور لشکری و کشوری آذربایجان با وی بود. وی در سال 1260 ه.ق درگذشت.

بازار شیشه گر خانه

این بازار چنان که از اسمش پیداست و روایت هایی در این مورد نقل کرده اند گویا در زمان های قدیم اکثر مغازه های آن شیشه سازی و شیشه فروشی داشتند ولی اکنون لوازم التحریر، وسایل آرایشی و ... جای شیشه فروشی را به خود گرفته است.

بازار کفاشان

این بازار چنان که از نامش پیداست از قدیم تا حالا محل فروش انواع کفش ها میباشد و گویا سراها و تیمچه های موجود در این بازار نیز به همین علت ساخته شده است که در آن کفش میدوختند. فعلا نیز این بازار یکی از بهترین محل های موجود کفش تبریز میباشد. از تیمچه و سراهای معروف بازار کفاشان میتوان تیمچه و سرای امید و تیمچه و سرای حاج ابوالقاسم نام برد.

راسته بازار

جزو یکی از بازارهای بزرگ تبریز است که تعداد تیمچه و سراهایش نشانگر عظمت و بزرگی این بازار میباشد. راسته بازار را میتوان بازار ملی نامید چون همه چیز در آنجا عرضه میشود. تیمچه و سراهای راسته بازار عبارت است از:

 1. سرای شیخ کاظم
 2. سرای میرزا مهدی
 3. 3) سرای جورجلر
 4. سه تیمچه حاج شیخ
 5. سراهای نو و میانه حاج سید حسین
 6. تیمچه حاج تقی
 7. تیمچه و سرای حاج محمد قلی
 8. تیمچه ها و سرای دو دری (ایکی قاپیلار)
 9. تیمچه حاج صفر علی
 10. سرای میرزا جلیل
 11. دالان خان
 12. سرای کچه چیلر
 13. سرای در عباسی

یمنی دوز بازار

یمنی نام یک نوع کفش میباشد و چنان که از اسمش پیداست گویا در روزگاران قدیم در این بازار کفش یمنی میدوختند. از سرای معروف این بازار میتوان سرای آقا و تیمچه و سرای شفیع و سرای شاهزاده را نام برد.

بازار صادقیه

محل فروش انواع فرش دست بافت می باشد. سرای و تیمچه های این بازار عبارتند از:

 1. سرای میانه و قدیم سید حسین
 2. تیمچه حاج رحیم
 3. سرای دودری

سرای دو دری، چهار در دارد. دو در آن به راسته قدیم باز میشود و دو در دیگر به راسته جدید.

 1. دالان خونی ( قانلی دالان)
 2. سرای دباغان
 3. سراهای کوچک و بزرگ شاهزاده

بازار بلور فروشان یا بازار قیزبستی:

در ایام نه چندان دور محل عرضه بهترین بلور و لوازم شیشه ای بود. سرای و تیمچه های آن عبارتند از:

 1. تیمچه مظفریه
 2. تیمچه قندفروشان
 3. دالان و سرای میرزا مهدی
 4. دالان حاج شیخ
 5. بادامچی لر
 6. سرای گرجیلر (جورجیلر)

علاوه بر سراها و تیمچه های ذکر شده قسمتی دیگر از بازار بزرگ تبریز در سمت شمالی مهرانرود بنام بازار مسگران و ... واقع هستند.

همچنین بازارهای متفرقه دیگر به صورت مجزا در نقاط مختلف شهر به چشم میخورد که معمولا هریک اختصاص به کالای مشخص دارد.

اخیرا بازار شمس تبریزی با معماری کهن به دست توانای هنرمندان با ذوق تبریزی به جمع بازار های تبریز افزوده شده است. این بازار دارای 6 طبقه و حدود 480 باب مغازه و پارکینگ اتومبیل با ظرفیت 300 دستگاه و همچنین دارای رستوران مجهز و عظیم و امکانات رفاهی از جمله پله برقی و آسانسور میباشد.

این بازار تا 10 درجه ریشتر در مقابل زلزله و حوادث طبیعی دیگر مقاومت دارد.

 

 

Head Lines3

 

بازار تبریز

بازار تبریز

بازار تبریز

tabriz tour