تور وان

جشنواره پنیر لیقوان

 

لیقوان یکی از روستاهای آذربایجان شرقی است که با پنیرهای قالبی خوشمزه و منحصر به فرد خود شهرت فراوانی دارد.روستای زیبای لیقوان در کنار رودخانه مهران و کوه های سهند قرار گرفته است.دره سرسبز لیقوان به «دره بهشت» معروف است این دره دارای آب و هوای کوهستانی و خنک  بوده و آب گرم معروفی نیز دارد.

lighvan2

 

این روستای زیبا دارای آب های گرم هایی است که از دامنه های سهند و در اثر آتشفشان های آن شکل گرفته است. لیقوان متعلق به «حاج  احتشام الدوله لیقوانی» بوده و معماری خانه اربابی روستا از نوع قاجاری بود که به تازگی توسط میراث فرهنگی استان بازسازی شده است. روستای لیقوان حالت پلکانی داشته و جز روستاهای خاص و منحصر به فرد استان است. آب گرم ایسی سو،در جنوب شرقی روستا و در کنار رودخانه لیقوان قرار گرفته که بنا به گفته ها و تجارب مردم در رفع نارسایی های گوارشی مؤثراست.

 lighvan2

در منطقه لیقوان حدود 10 کارخانه پنیرسازی وجود دارد که همواره فعال بوده و هر سال حدود صد ها تن پنیر از شیرتازه و خالص گوسفندان محلی تولید می شود و به سراسر استان آذربایجان شرقی و تهران صادر می شود ، همچنین چندسالی است که جشنواره ای به نام «پنیر لیقوان» با هدف معرفی مناطق گردشگری دامنه سهند و لیقوان در روستای لیقوان برگزار می شود.

lighvan1

tabriz tour