تور وان

راه آهن تبریز

 

اداره راه آهن تبریز به خاطر داشتن موقیت ویژه خود بعنوان شاهراه راه آهن ایران دارای سه محور تبریز-جلفا ، تبریز-رازی و تبریز-مراغه با طول 467 کیلومتر خط اصلی و 204 کیلومتر خط فرعی(صنعتی،تجاری و مانوری) است که حدود 365کیلومتر آن در آذربایجان شرقی و 102 کیلومتر آن در آذربایجان غربی واقع شده است.این اداره دارای 29 ایستگاه است که از 4 ایستگاه آن به عنوان ایستگاه بین المللی و انجام کارهای گمرکی کالاهای صادراتی، وارداتی استفاده می شود.

ويژگي‌هاي اداره كل راه‌آهن آذربايجان

اداره راه آهن تبریز از يك طرف بعنوان پل ارتباطي، شبكه ريلي كشورمان را از طريق تركيه به راه‌آهن اروپا و خاورميانه و از طريق جمهوري خودمختار نخجوان به راه‌آهن كشورهاي قفقاز و ماوراء قفقاز متصل نموده و از طرف ديگر امكان ارتباط راه‌آهن كشورهاي مزبور را از طريق كريدورهاي ذيل به كشورهاي آسياي ميانه (CIS) ، بنادر درياي خزر و خليج فارس و درياي آزاد ميسر مي‌سازد.

ايستگاههاي باز بين‌المللي :

ايستگاه تبريز :

ايستگاه تبريز با مساحت 200 هكتار و در فاصله 736 كيلومتري تهران در غرب شهرستان تبريز واقع شده و به عنوان ايستگاه دومنظوره جهت ارائه خدمات و تسهيلات به بخش مسافري و بخش حمل و نقل باري داراي امكاناتي از قبيل انجام تشريفات گمركي، تخليه و بارگيري، توزين و حمل و نقل تركيبي و با داشتن خطوط مانوري و تجاري بطول  54 کيلومتر و دپوي تعميراتي لكوموتيوهاي برقي و ديزلي، كارخانجات تعميرات واگنهاي باري و مسافري و ساير امكانات فني و رفاهي يكي از ايستگاههاي مهم راه‌آهن كشور بشمار مي‌رود. ايستگاه تبريز با دو رشته خط فرعي، هانكار و انبارهاي گمرك تبريز را نيز به شبكه ريلي اتصال نموده است.

ايستگاه سهلان :

ايستگاه سهلان فاصله 755 كيلومتري تهران واقع شده و يكي از ايستگاههاي باز بين‌المللي محسوب و داراي امكانات بالقوه و بالفعل مي‌باشد. اين ايستگاه در جوار گمرك و مجتمع انبارهاي عمومي سهلان قرار گرفته و اين مجتمع را با ده/10 رشته خط و 41 باب انبار آتش‌زا، مسقف، هانكار و روباز با ظرفيت حدود 400 هزار تن كالا به شبكه ريلي متصل و امكانات حمل و نقل و ترانزيت كالا را فراهم نموده است. همچنين با قرار گرفتن در مجاورت پايانه باري و جاده ترانزيتي تبريز- بازرگان نقش مهمي را در امر ترانزيت ريلي و ريلي- جاده‌اي ايفا مي‌نمايد.

ايستگاه جلفا :

اين ايستگاه بعنوان ايستگاه باز بين‌المللي در فاصله 882 كيلومتري از مركز تهران و با مساحت  119/79  هکتار در مرز ايران و جمهوري خودمختار نخجوان واقع و بوسيله خط عريض به اين جمهوري متصل گرديده است. خطوط اين ايستگاه شامل دو/2 بخش نرمال و عريض بوده كه هركدام داراي امكانات مورد نياز براي بخش مسافري و باري مي‌باشد. ايستگاه مزبور داراي امكاناتي جهت انجام تشريفات گمركي، توزين واگنها، عمليات تخليه و بارگيري، تعويض بوژي واگنهاي با بوژي عريض به نرمال و بالعكس (حدود 120 واگن در روز) ، دپوي لكوموتيوهاي عريض و نرمال و كارخانجات تعميرات واگن و تجهيزات و تاسيسات خط برقي با پست كشش 132 به 5/27 كيلوولت جهت راه‌اندازي قطارهاي برقي مي‌باشد بطوريكه اين ايستگاه توانايي و قابليت خود را در زمان جنگ تحميلي با مبادله روزانه بطور متوسط 250 واگن باثبات رسانيده است.

ايستگاه رازي :

اين ايستگاه در فاصله 960 كيلومتري تهران در منتهي‌اليه مسير راه‌آهن آذربايجان، در مرز تركيه واقع و جزء ايستگاههاي باز بين‌المللي محسوب كه با استقرار شبانه روزي گمرك آذربايجان غربي ، تشريفات مربوط به كالاهاي وارداتي، صادراتي و ترانزيت در اين ايستگاه انجام مي‌گيرد.

 

Head Lines3

 

 

tabriz tour