تور وان

جاذبه های گردشگری وان

 شهر وان ترکیه جزء شهرهایی است که بین توریست ها آن طور که باید و شاید، شناخته شده نیست ولی اخیرا مورد توجه بسیاری از توریست ها، خصوصا ایرانی ها قرار گرفته است و می توان گفت تور وان اخیرا جزء تورهای محبوب و پر طرفدار ایرانی ها و خصوصا ایرانی های مقیم مناطق شمال غربی کشور، به جهت نزدیکی به این منطقه شده است.گرچه هدف اصلی اکثر مسافران تور وان ، خرید پوشاک و کالا به علت قیمت مناسب و کیفیت بالای اجناس می باشد، اما نباید قدمت تاریخی این شهر زیبا و کوچک نادیده گرفته شود و همیشه در تور وان دیدن مکان های توریستی و جاذبه های گردشگری این شهر زیبا توصیه می شود.

آبشار مرادیه

آبشار مرادیه، بخش مهمی از زیبایی های طبیعی آناتولی شرقی محسوب می شود، و از جمله مکان های دیدنی وان است. تور وان برای کسب آرامش و تفریح اغلب از شهرهای نزدیک و در تابستان برای پیک نیک  آخر هفته ترجیح داده می شود و توصیه می شود اگر گذرتان به شهر وان افتاد حتما از این آبشار زیبا دیدن کنید. تور وان به تازگی این آبشار زیبا شروع به جلب توجه گردشگران خارجی نیز کرده است.

جزیره آکدامار

جزیره آکدامار،جز اولین مکان هایی است که در سفر خود به وان (تور وان)،حتما باید از آن بازدید کنید. این جزیره، که بزرگترین جزیره ی دریاچه وان محسوب می شود مساحتی حدود 70.000متر مربع می باشد و در این جزیره زیبا کلیسایی توسط ارمنی ها ساخته شده است. جزیره ی آکدامار دارای افسانه ای بسیار زیبا و عاشقانه می باشد که نام آن (آکدامار) نیز برگرفته از این افسانه است. تور وان زمانهای دور راهبی ارمنی دارای دختری زیبارو به نام تامارا بوده است. تور وان در نزدیکی های جزیره جوان چوپانی مشغول چوپانی بوده که عاشق تامارا می شود. هر شب برای ملاقات یکدیگر چوپان تا جزیره شنا می کرده و تامارا برای بهتر دیده شدن فانوسی به دست می گرفته است. تور وان روزی پدر تامارا متوجه غیبت های تامارا شده و دخترش را تعقیب می کند و متوجه موضوع و عشق پنهانی آنها می شود. فردا شب فانوسی به دست می گیرد و از نقطه به نقطه ی جزیره شروع به علامت دادن می شود. چوپان عاشق برای رسیدن به این نور شنا می کند و سپس خسته و نالان از شنا کردن قدرتش را از دست می دهد و در حال غرق شدن، تنها جمله ای که به زبان می آورد و فریاد می زند آه تامارا... می باشد.تور وان دختر جوان با شنیدن صدای او متوجه ماجرا و نقشه ی پدرش می شود و خود را به دریاچه پرت می کند. این دو جوان عاشق جان خود را از دست می دهند و جسد آنها از دریاچه وان پیدا می شود. نام این جزیره نیز برگرفته از این افسانه ی زیباست که در ابتدا آهدامار بوده و به مرور زبان به آختامار و آکدامار تغییر کرده است.توصیه می کنیم حتما در سفر خود به وان و تور وان جزیره ی این افسانه ی زیبا را ملاقات کنید. تور وان

قلعه وان

قله وان توسط پادشاه اورارتو SARDUR ، در قرن نهم و به دستور او از توده سنگ بزرگ و بسیار مستحکمی ساخته شده است. تور وان این قلعه در فاصله 5 کیلومتری شهر وان، و سواحل دریاچه وان بر بلندای دشت شیبداری واقع شده است. سازه ی قلعه وان، به طول 1800، عرض 120 و ارتفاع 80 متر است. چنین سازه های مستحکمی امروزه فقط در ارمنستان، ترکیه و ایران یافت می شود. تور وان به طور کلی چنین سازه هایی، بر روی ارتفاعات محکم و دامنه ها احداث شده اند. قلعه وان صرفا به عنوان پناهگاهی در مقابل حمله دشمنان ساخته نشده است. بلکه هدف از تاسیس آن ها کنترل و محافظت منطقه می باشد.توصیه می کنیم اگر به تاریخ علاقمند هستید در تور وان حتما از این اثر تاریخی زیبا دیدن کنید.

کلیسای آکدامار

کلیسای آکدامار یکی از اصلی ترین و زیباترین جاذبه های شهر وان تور وان محسوب می شود که توصیه می کنیم در تور وان حتما جزء برنامه های خود قرار دهید. این کلیسای زیبا، که از لحاظ معماری بسیار بی نظیر و منحصر به فرد است و نظر بینندگان را به خود جذب می کند به دستور Gagik در طول سال های 921-915 توسط شخصی به نام منوئل ساخته شده است. این کلیسای زیبا، روشن ترین اثر هنری بین آثار موجود قرون وسطی محسوب می شود. تور وان نقوش گیاهان و حیوانات دیوارهای خارجی کلیسا، در میان جزئیات قابل توجه این اثر قرار گرفته است. کلیسای آکدامار که در ابتدای لیست مهمترین مکان های دیدنی دریاچه وان قرار گرفته است، امروزه به عنوان موزه در انتظار بازدید کنندگان خود قرار گرفته است. جهت مشاهده ی جزئیات تور وان و ثبت نام،به این صفحه مراجعه کنید.

خانه گربه ها

موزه وان